Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zážitky se zvířaty - Petr a Lenka

Lachtani, lachtani a zase lachtani !

Máme za sebou první půlden plavby. Po vyplutí z ostrova Baltra, malého přístaviště poblíž letiště, jsme pluli do zátočiny Bachaz Beach  na ostrově Santa Cruise. První výsadek na panenskou pláž člunem jsme měli za slunečného počasí. Je to pláž, kam chodí karety právě v tomto období klást svou snůšku cca 100 vajíček. Náš guide Daniel říkal, že tady bývá asi 450 snůšek. Karety je kladou dva krát ročně. Od února do dubna a pak od září do listopadu. Po čtyřiceti dnech se vylíhnou malé karetky a žačnou bojovat o přežití. Jen zlomku se to podaří… Na pláži nalézáme malé blánky , pozůstatky kožených obalů vajíček. A taky stopy z předešlé noci vedoucí od moře k jamkám vzdáleným 10 až 15 m od moře. Některé jsou označené praporkem. Vajíčka jsou půl metru hluboko.

Terejové  modronozí  střemhlavým  letem do moře lovili  ryby. Kolem nich hlídkovaly fregatky a číhaly na nějaký lup. Po slíbených plameňácích nebyla v slaném močálu ani stopa. Tak jsme alespoň hodili do moře „révek“ mangrovy červené. Je to asi 15 cm dlouhá trubička – odenek, který díky vzduchové kapsičce nastojato plave ve vodě a proudy ji unášejí po oceánu. Díky odolnosti –životnosti až 18 měsíců se šíří po celém světě. Někdy na podzim příštího roku ji začneme vyhlížet na Pstruží…

Nočním přesunem se ocitáme u malého ostrůvku  Plazas Island, který je jen pár desítek metrů od  Santa Cruise. Tady žačíná neskutečný , nepopsatelný, nezapomenutelný celodenní zážitek s Lachtanem Kalifornským. Těch stejně jako příbuzných lachtanů Galapážským žije na ostrovech asi 25.000.Ty však během našeho pobytu nejspíš neuvidíme, protože žijí na odlehlých nepřístupných skaliscích. Pohybují se mezi kameny,v jeskyních…

Od Ivy a Vojty jsme byli připraveni na blízký kontakt se zvířaty, ale stejně jsme naprosto nebyli připraveni  na to, co nás čeká !!! Ocitáme se uprostřed velikých kolonií (velikost se odvíjí od velikosti pláže),  v kterých pozorujeme rušný koloběh života lachtaního společenství.

Zdravé populace s velikým množstvím mláďat, která právě teď mají období „rození“. Mláďata se rodí ve stejné, poměrně krátké období, aby děti byly zhruba stejně staré, zhruba stejně dospívaly a sociální společenství se o ně mohlo lépe koordinovaně postarat. Viděli jsme několik čerstvých mláďat, kdy na zkrvavených kamenech zůstala placenta, o kterou se podělili ptáci. Čerstvá mláďátka se tulila k matkám a spokojeně vrněla. Nejrušněji v kolonii je, když se dostanou do adolescentního věku, což je ve třech měsících. Mláďata dovádějí a na pláži je velmi rušno.

S Jirkou jsme zažili neskutečný snorkeling na Santa Fe. Po mnoha lagunových žralocích si nás vyhlédly tři mladí lachtani, kteří se rozhodli, že s námi stráví volnou chvíli. Tři čtvrtě hodiny si s námi hrály. Vytrvale kolem nás v rychlosti kroužily tak, že jsme se ani nestačili za nimi otáčet. Ponořily se pod nás a vypouštěly na nás bublinky, přičemž na nás kulily oči a čekaly na naše reakce … To vše i 10 cm od nás! Vrcholem radosti pro ně i pro nás bylo , když se i dva najednou zakousli do jedné naší ploutve a lomcovali s ní. To jsme s Jurou výskali jak osmileté děcka. Chechtali jsme se jak malí a smáli jsme se jak po jointu. Neskutečně neskutečný zážitek !!! Waw !!!

Lachtaní matka přestává kojit po roce až roce a půl. Mnohdy až po narození dalšího potomka.  Sexuálně je dospělé v pěti létech. Svůj harém si samec bedlivě hlídá. V kolonii je 60 % mláďat od jednoho otce.  Samci putují mezi koloniemi a pokoušejí se z kolonie vypudit dosavadního vůdčího samce.  Svádějí tvrdé boje, kdy na sebe štěkají, přetlačují se a někdy se umí i krvavě poranit. Pro vůdčího samce to je opravdu stresující život. Zpravidla v pátém až šestém souboji prohrává a harém přebírá další odvážlivec. Samice zůstávají na jednom místě v jedné kolonii. Samci putují mezi koloniemi a zkoušejí štěstí.

Dnes čtvrtý den plavby jsme na Espaňole strávili další dopoledne v kolonii. Měli jsme štěstí, když jsme přišli k právě teď narozenému mláděti. Rodička odpočívala a dvouletý synáček, již statný junior stále cucal maminčino mlíčko. Čerstvé  novorozeně instinktivně hledalo mlíko. Maminka se právě teď rozhodla, že dospívajícího chlapečka odstaví od zdroje. Za nesouhlasných projevů synáčka se otočila na druhý bok a mlíko nabídla novorozeněti. Po chvilce se mu to povedlo. Měli byste slyšet a vidět tu vzrušenou komunikaci mezi rozmazlených frackem, který se nechtěl vzdát pohodlného bidla a umravňující maminkou. Současně do hádky pak zasahovalo i mláďátko dožadující se mlíka. Úchvatný příběh, jak z Hollywodu.  Po chvíli si matka vytrhla placentu a odhodila ji opodál.  Tu zbystřila fregatka, která ve snaze si ji odnést prudce nalétávala na rodinku. Matka myslela, že fregatce jde o mládě a tak  ji s řevem zaháněla…  Za chvíli přiletělo káně galapážské a nekompromisně ukázalo, kdo je tady ve vzdušném prostoru pánem a pustilo se do svačinky.

Kolem pobíhal na první pohled sympatický maličký ptáček (asi jako kos) s dlouhým zobákem-Mocking bird. Pěkný. Až do té chvíle, kdy nám guide popsal o co mu jde. Vyčkával, až matka nebude ve střehu a pokusí se vyklovnout mláděti očičko. To je pro něj zdrojem tekutin, kterých se na Espaňole tolik nedostává … Terrible!!! Úmrtnost mláďat je 20%. Sami jsme viděli několik těch míň šťastných…

Na ostrově Santa Fe jsme byli svědky žalostně žadonícího mláděte, které ztratilo matku (asi žralok..) a snažilo se některou z lachtaních tet přesvědčit, aby je nakrmila. Ty však byly nekompromisní  a své mléko nechávaly pouze pro svá vlastní mláďata. Cizí hladové mládě pak nekompromisně hlasem ale i násilím odháněly pryč.  Na okraji kolonie bylo další podvyživené mládě, kterému  ze stejných důvodů zbývaly už jen poslední chvilky života …

To vše co popisuji jsme sledovali a fotili ze dvou tří metrů !

Tak to je několik postřehů , které jsou popsány dosti zdlouhavě. Ale věřte, že když jsi přímo součástí kolonie a vidíš kolem sebe běžný život lachtanů- od narození až po smrt- se všemi souvislostmi, tak jsou to jen strohé, povrchní, skutečnost zdaleka ne vše vystihující poznámky!!!

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografieStatistiky

Online: 2
Celkem: 145633
Měsíc: 1865
Den: 55