Jdi na obsah Jdi na menu
 


Místa, která musíte vidět

San Cristobal (7.11.2012)

Na San Cristobal jsme přiletěli a nalodili se na plavbu v místním přístavu. Tady najdete suvenýrshopy, restaurace,...Na lavičkách v parku tady leží lachtani, přístav je plný lachtanů a všechny pláže v okolí města jsou plně lachtanů. Za městem směrem k letišti je možné udělat si i bez průvodce (!!!!!) procházku podél pobřeží s neskutečným příbojem a dojdete asi po půl kilometru na pláž s lachtany, kde se dá s nimi a se želvami zašnorchlovat. Ale pozor je tady poměrně silný proud, který nás zanášel do moře. Dejte pozor, kam plavete.

Následně jsme navštívili Interpretation Center - malé muzeum historie Galapág, kde je možné dozvědět se mnoho zajímvého o Galapágách, le více než půl hodiny až hodinu bych tomu nevěnovala. Lze sem zajít bez doprovodu průvdce, je to ve městečku.

Následný noční přejezd na Espaňlu trval 8-10 hodin. Během noci plavali kolem lodi delfíni, ale i žraloci.

 

 Espaňola (8.11.2012)

Pro mě osobně se jednalo o úplně nejzajímavější místo z celých Galapág! Počet živočichů je neuvěřitelný! Ale opravdu neuvěřitelný! Pozorovali jsme tady na "Gardner bay" snad sto lachtanů, kteří odpočívali v neskutečně bílém písku na tyrkysové pláži. Z druhé strany ostrova jsme přešlapovali desítky leguánů mořských, kteří leželi přímo na turistickém chodníku, kousek dál jsme narazili na několik "kuřat" altbatrosů galapážských, jejich rodiče při "namlouvacím" tanci a viděli jsme dokonce i jedno jejich vajíčko. Hned potom přišla hnízda terejů modronohých s mláďaty (blue-footed boobie), příbuzných terejů červenonohých (nejsem si jistá českým názvem, ale v angličtině red-footed boobie), dále white tropical birds (v češtině asi rybáci), mezitím hromady lávových ještěrek, endemických červených krabů a lachtani prostě všude. Další zajímavstí jsou samotné skalní útesy se štěrbinou, kterou vytryskuje při příboji voda až 45m vysoko! Nad útesy létali všichni výše uvedení ptáci a střemhlav se vrhali do vln na lov. Nechybělo ani káně, které Vojtovi proletělo jen pár centimetrů nad hlavou. Všechna jmenovaná zvířala jsme viděli ze vzdálenosti metr nebo dva! Espaňolu rozhodně nevynechejte!

Opět noční přejezd, jeho délka asi 6-8 hodin.

 

Floreana (9.11.2012)

Dopoledne jsme člunem projížděli kolem sopečných miniostrůvečků bezprostředně u Floreany s lachtany a leguány. Pod lodí se nám chodily nadechovat na hladinu želvy...Vylezli jsme na kopec na vyhlídku na jednotlivé zarostlé vulkány Floreany. Následoval pěkný šnorchl a odpoledne fascinující procházka z Post office, kde do schránky vložíte pohled s adresou a až někdo z místa, kam jste chtěli dopis poslat, přijede - vezme dopis a osobně ho doručí - takhle tam pohled může čekat i několik let. Je to tradice už od 18. století. Od Post office jsme vyrazili na pláž, kde se chodí množit  mořské želvy a kde také kladou svá vejce. Měli jsme to štěstí, že jsme skutečně viděli asi tři pářící se páry - něco naprosto unikátního i na Galapágách! Tato pláž zase byla nejsilnějším zážitkem pro Vojtu.

Noční přejezd k deseti hodinám.

 

Rabida (10.11.2012)

Tento ostrov je jediným s červenou pláží, která vznikla vzhledem k vysokému obsahu železa v sopečné hornině, která jej tvoří. Na pláži leželi nepostradatelní lachtani, kolem nich poletovali pelikání a zahlédli jsme i tučňáky galapážské.Udělalai jsm si tady procházku k lávovému tunelu, kde jsme si svítili jen baterkami a prošli jsme se vodou na jeho dně. Na Rabidě bylo perfektní šnorchlování s útesovými žraloky, želvami a lachtany! Těsně pod lodí jsme měli žraloka galapážského ke třem metrům dlouhého - vyskočili jsme z vody, když nás průvodce upozornil, že k nám plave. Unikli jsme setkání s ním z bezprostřední blízkosti asi o půl minuty. To byl docela adrenalin:-) Ačkoliv nebezpečný by být neměl...

Přejezd během odpolední siesty asi 3 hodiny.

 

Dragon Hill (10.11.2012)

Jedná se o jedno z mála míst, kde lze spatřit leguány galapážské (suchozemské), kteří jsou větší než běžnější leguáni mořští a neživí se v moři, ale žerou kaktusy. Je to jediné místo, kde jsme je viděli. Několik nám jich leželo přímo na chodníku. Je tady unikátně zbarvená krajina, kde kontrastují sopečné horniny se zelení a lagunou, kde je možné vidět plameňáky (my jsme viděli jen jednoho, ale i tak nádhera), doplňují to mořští leguáni a velké množství různých ptáků včetně blue-footed boobies a fregatek (viděli jsme je létat, ale neviděli jsme nafouknuté červené vaky)

 

Santa Cruz (11.-14.11.2012 a 17.-19.11.2012)

V Puerto Ayora (asi 20 tisíc obyvatel) na Santa Cruz nám skončila plavba a ubytovali jsme se v hotelu Castro v městečku hned u přístavu. Jednalo se slušný, levný hotel v ceně asi 25 dolarů za osobu a noc s velmi milým a ochotným personálem a dobrou snídaní.

Ve městě lze zdarma navštívit Darwin Center - záchrannou stanici pro zvířata, uvidíte tady stovky malinkatých želviček, které se zde odchovávají a následně se pouští do volné přírody, ale i asi 8 dospělých suchozemských želv. Dozvíte se více o "Lonesome George", který bohužel v červnu 2012 zemřel, což místní považují za ohromnou tragédii a mimo jiné se nám zoufal snažili prodat jakýkoliv suvenýr s motivem George, kterých mají evidentně ještě plné sklady...Město dále nabízí velmi zajímavou podívanou na malém trhu s čerstvě vylovenými rybami na pobřeží, pokud půjdete směrem k Darwin Center (z přístavu podél pobřeží budete mít moře po pravé ruce). Tady chodí lachtani žebrat o kousky ryb společně s penikány a fregatkami - ta podívaná nás dostala skoro na dvě hodiny - je to neskutečná sranda, jak se perou o odhazované zbytky a lachtan škemrá asi jako pes a to vše zákeřně sledují fregatky, které ostatním kradou kousky ryb z huby. Velmi příjemnou večeři jsme si dali trochu dále od moře mimo turistickou část obce - vlastně jen s místními. Ti si dali stoly přímo na cestu, ve stáncích po okrajích grilovali vše možné a prostě se jen bavili! Velký zážitek! Byla to sobota, nevím, zda se podobná setkání místních na ulicích konají i jiné dny.

Kousek za městem je Tortuga bay. Na tu bych si vyčlenila klidně celý den (my jsme sem šli dvakrát!). Je to nádherná, rozlehlá pláž asi 40 minut chůze z centra a výhodou je, že se sem může bez průvodce! Najdete ji tak, že se z přístavu dáte směrem přímo od moře. Dojdete na konec zástavby a cesta se bude stáčet vlevo. Projdete kolem muzea žraloků (nebyl čas, ale prý je zajímavé) a dojdete k bráně, kde se zapíšete. Pak asi půl hodiny chodník pokračuje porostem kaktusů a dojdete na tohle neskutečné místo! Za první asi 500 m dlouhou pláží, kde se nesmí koupat (má to žraločí důvody), ale mohlo se tam surfovat (týden před naším příjezdem tam žralok někomu ukousl nohu) navazuje ještě jedna pláž s lagunou, kde se můžete povalovat pod mangrovníky, šnorchlovat nebo si půjčit kajak, což silně doporučujeme - přímo pod ním jsme měli asi 10 žraloků útesových (white tip reef shark) - viděli jsme klasické polutve na hladině jak kolem nás krouží...brrrr....:-), jednoho Vojta omylem plácl pádlem,...z loďky jsme viděli i rejnoky a hodně želv nadechujících se na hladině. Taky je tu milion leguánů mořských a kolem poledne, když se vrací z moře, se s nimi dá v laguně šnorchlovat - wow! spousta kaktusů,...a pláž sama o sobě je pecka! Půjčení kajaku stojí 15 dolarů na hodinu pro dvě osoby. Nedá se tu nic koupit - proto berte jídlo a pití, ať kvůli tomu nemusíte pryč. Výhoda - zase se sem dostanete bez průvodce! Jsou tady i pelikání, k nohám nám moře vyvrhlo mimino galapážského žraloka, který se mrskal v písku, aby se dostal zpátky do vody...

Suchozemské obří želvy si nejlépe užijete v "Highlands", tj. ve vnitrozemí ostrova, kde žijí "polodivokým způsobem" na "soukromé farmě", která se snaží o jejich ochranu a rozmnožování. Jsou jich tady desítky. Jsou na metr od Vás! Vstup stojí 3 dolary. Dostat se tady můžete taxíkem z města. Jednoho jsme stopli na ulici a jel s námi za 30 dolarů (agentura nabízela to samé za 40 dolarů). Celou dobu nás však při procházce hlídal (nenechají Vás samotné, abyste na želvy nesahali) - ale dal nám dost času, pak nás zavezl ještě na procházku lávovým tunelem hned u farmy.

Z přístavu se dá jet vodním taxíkem za 60 centů ještě na takovou menší plážičku a krátkou procházku porosty k menšímu kaňonu (fjordu). Chodili se sem koupat místní puberťáci...Pokud vyloženě nebudete mít hodně zbývajícího času, asi se nic nestane, pokud vynecháte. Ale procházka je to poměrně příjemná.

Celkově se Santa Cruz výborná základna pro jednodenní výlety (Bartolomé, Floreana, Daphné, Seymour (tady jsme viděli nafouknuté fregatky),Isabela...) a pro potápění všeho druhu (budeme mu věnovat samostatnou rubriku).

 

Isabela (14.-17.11.2012)

Transfer ze Santa Cruz na Isabelu lze sehnat na místě od asi 25-40 dolarů. Ale lodě byly vždy docela dost plné. Nedovedu říct, zda je možné v klidu koupit lístek na kterýkoliv den přímo na místě. Cesta trvala asi 2 hodiny. Na Isabele je proti Santa Cruz úplný klid, asi jen 2 tisíce obyvatel. Atmosféra je ospalejší a moc příjemná.

Krásná je túra na vůlkány Sierra Negra a Chico. Procházka trvá asi 6 hodin, cesta sem autem s průvodcem asi 40minut. Sami se sem nedostanete. Sierra Negra jen největší aktivní vulkán světa s půměrem 10 km a poslední erupcí v roce 2005. Z jeho okraje je fascinující pohled!!!! Procházka pokračuje dále do sopečné krajiny kolem vulkán Chico, kde se chodí přímo po lávě. Určitě nevynechejte! 

 

Tintoreras je malinky ostrůvek proti přístavu ve městečku. Určitě stojí za vidění. Jeho povrch je tvořený nesouvislými kusy lávy, všude jsou miminka leguánů, ale i obrovské kousky samců (věší nikde nebyly), přímo pod vámi bude laguna, kde spalo asi 30 útesových žraloků jeden na druhém, nechybí tradičně lachtani a je tady úchvatný šnorchl s mořskými želvami, obrovskými rejnoky různých druhů a útesovými žraloky. Snažili jsme se sem dostat ještě podruhé - vodním taxíkem, ale bez průvodce to na pevninu nejde, ale taxikář Vás sem vezme na šnorchl tuším za 20 dolarů. Taky jsme tu viděli tučňáky.

Puerto Villame je přístav, kde přijedete ze Santa Cruz. Jen asi 100m za ním je pěkné šnorchlovací místo, kde se lze šnrchlovat bez průvodce - Concha Perla.Pokud budete zády k moři tak asi 40m od přístavu budete mít to pravé ruce takové betonové nádvoříčko a z něj jde asi 100m lávka na toto šnorchlovací místo. Tady jsou k vidění ve vodě lachtani, želvy a rejnoci. Při odlivu (za nás dopoledne) se přímo vedle přístavu (čelem k moři vpravo) vynoří bělostný písek nad vodu a tvoří jakousi pevninu, po které se dá procházet bez průvodce asi 300m směrem do moře. Úžasné!!!! Všude kolem nás "blbli" v mělké vodě lachtani, lovili pelikáni a tučňáci, terejové a galapážští racci, do vody chodili leguáni na svůj oběd z mořských řas. Během naší procházky celý náš "ostrov" strašně rychle zmizel s přílivem pod vodou a vraceli jsme se mělkým mořem....Krásné volné dopoledne!

Ve městečku u přístavu je spousta dlouhých písečných pláží (doporučila bych vybrat hotel přímo na pláži), kde se můžete procházet kdy chcete. Moc pěkné místo.

 

Bartolomé (18.11.2012)

Tuto nejnavštěvovanější atrakci jsme absolvovali jako jednodenní výlet z Puerto Ayora na Santa Cruz. Autobusem skrz ostrov asi 40min, pak asi 2 hodiny lodí až sem. Během plavby jsme měli pod lodí několik mant tak 3metry dlouhých a viděli jsme asi 6 rejnoků dělat nad vodou ve vzduchu salta! Samotný ostrov je bombastická sopečná krajina! Možná ji znáte z filmu Masters and Commanders(pokud se s názvem filmu nepletu). Nejznámější pohled na Pinnacle rock z vrcholu ostrova nemůže zklamat asi vůbec nikoho! Tají se z něj dech! Po této procházce následoval šnorchl přímo kolem Pinnacle rock. Největší množství různorodých malinkých barevných ryb, které jsme kdy viděli! Ale to až když zaplavete z pláže za skálu z druhé strany. Taky jsme tady šnorchlovali s tučňáky a útesovým žralokem, kterého jsem od sebe musela odehnat ploutví! :-) Tento výlet si rozhodně nenechte ujít!!!!!!! Za tento výlet počítejte asi 150-200 dolarů.

 

 

 

Tam, kde jsme výslovně nenapsali, že se sem dá dostat bez průvodce, tak to prostě není možné. Neplánovala bych si zbytečně moc volných dnů. Na Santa Cruz se bez výletů zabavíte tak 3 dny. Jinak to bude chtít nějaký placený program....Na Isabele něco vymyslíte tak na 2 dny, den dva i na San Cristobal. Ostatní místa ( v osídlené části Floreany jsme nebyli) jsou přístupná pouze s průvodcem. Většínou budete ve skupině 10-20 lidí. Ale třeba na výletu na vulkány Isabely jsme měli průvodce sami pro sebe jen my dva (protože nebylo třeba naplit loď). Ale vše je organizováno velice pečlivě, pouze velice ojediněle jsme měli pocit "stáda". Většínou jsme měli pohodu pro své poznávání a nikdo nám ho nerušil, ačkoliv průvodce po nás vždy házel oko. Netřeba se děsit, i když jste odpůrci "organizovaných zájezdů s přesně daným programem" - což je i náš případ. Koneckonců jiná možnost na Galapágách není. Pokud organizované aktivity zkombinujete s několika volnými dny a třeba potápěním - určitě nebudete mít špatné zážitky!:-) Je to něco trochu jiného, než můžete zažít kdekoliv jinde na světě...Tomu věřte!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

chci tam jet příští rok

(Světlana, 24. 10. 2015 21:39)

Chtěla bych Vás požádat o itinerář, kde začít, kudy pokračovat a co určitě vidět v 6-7 dnech a nic nezmeškat...a jak ne tedy zrovna co nejlevněji, ale normálně....díky

Rýchloloď alebo lietadlo?

(Radoslav, 8. 11. 2013 17:46)

Na Galapágoch budeme 7 – 21.01.2013. Riešim s agentom Eddie Brborich presun medzi Isabelou a Santa Cruz. Ja som niekde čítal, že ten presun rýchloloďou je strašný. Aké máte Vy skúsenosti? Nevieme sa rozhodnúť či si doplatiť 260 USD za prelet. Ďalej sa rozhodujeme či si vziať ekonomickú loď King of the Seas alebo vyššiu triedu Galapagos Voyager doplatok 900 USD. Mám skúsenosti že v ekonomickej triede je lepšia atmosféra. Aká bola Vaša plavba? Ďakujem.

Přejezd mezi Santa Cruz a Isabelou

(Iva, 8. 11. 2013 17:55)

Dobrý den!

My jsme jeli člunem a bez problému jsme byli za dvě hodiny a něco málo na místě. Pokud budete chtít letět - budete se muset z obydlené části Santa Cruz dopravit na letiště, které je na Baltře (pokud malá letadélka nemají své vlastní i na jihu ostrova - což nevím) - a to Vám samo o sobě vezme hodinu...Je to v podstatě MHD - něco jako vodní autobus, ale s práškem proti nevolnosti se to v pohodě dalo, všichni seděli. Přelet by mi asi připadal zbytečný...moři se stejně na Galapágách nevyhnete:-)

Na lodi jsme byli v nejlevnější třídě a bylo to bez problémů. Kajuty sice absolutně mini - postel a 1 m2 před ní, vstup do koupelničky o rozloze 1 m2 - celá koupelna je současně sprchový kout, ve kterém je umístěn i záchod...jediný problém byl asi ručně pumpovaný záchod, který trochu cákal z pod prkénka při pumpování...:-) ale jinak perfektní čistota a výborné jídlo. Osazenstvo na lodi byli samí mladí dobrodruzi...Více než na kategorii bych asi dala bacha na velikost - 50 lidí by asi kazilo rodinnou atmosféru. Nás bylo 11 na plně obsazené lodi z různých částí světa, ale banda byla super a s některými jsme v kontaktu doteď.

Re: Přejezd mezi Santa Cruz a Isabelou

(Radoslav, 8. 11. 2013 19:16)

Vrelá vďaka. Porozmýšľame...

Dotaz

(Radoslav, 19. 10. 2013 22:03)

Úvodom Vám chcem poďakovať za skvelí príspevok ohľadom Galapág. Radi by sme s priateľkou od 04.01.2014 do 21.01.2014 trávili poznávaním Galapág. Chceli by sme kombinovať relax s poznávaním, preto ma zaujíma či nám viete poradiť aj miesta kde sa dá len tak dva dni ležať na pláži, pozorovať okolitú prírodu, kúpať sa ....

Re: Dotaz

(Iva, 19. 10. 2013 22:27)

Dobrý den.

Určitě doporučujeme Tortuga bay na Santa Cruz (pěšky se dá sem dojít z Puerto Ayora-kde se dá v jednom z mnoha hotelů ubytovat) nebo pláže na Isabele přímo v městečku (jediném). Oboje je naprosto úchvatné:-) Myslím, že další možnost by mohla být na ostrově San Cristobal, taky okolo městečka. Nicméně všemi deseti doporučujeme k "relaxu" Tortuga bay - úchvatné a lehce dostupné....

Kontakt

(Tomáš, 27. 1. 2013 21:14)

Předešlý vzkaz jsem psal já, můžu poprosit o odpověď na e-mail: dvorman@seznam.cz, případně 602692412

Rady

(Tomáš, 27. 1. 2013 21:12)

Ahoj,

díky moc za článek. V březnu bych chtěl jet procestovat Kolumbii a pak navázat ještě Galapágama ca. na 10 dní.
Byl bych rád za každou Vaši radu, kde jste plánovali cestu, odkud tam jet a co je vše zde možné. Rádi bychom jeli nezávisle, ale jak i vy píšete na Galapágách se moc nedá. Navíc budeme mít ca. 10 dní se dostat z Bogoty na Galapagy a zpět. Můžu poprosit tedy o nějaké Vaše zkušenosti?

Díky moc

Tomáš

 

 


Poslední fotografieStatistiky

Online: 3
Celkem: 145633
Měsíc: 1865
Den: 57