Praktické postřehy
- V žádném případě si neberte žádné bankovky vyšší než 20 dolarů na běžné placení v obchodech, restaurací a službách. Skoro nikde nám nechtěli brát stovky i v bance byl problém rozměnit. Báli se jich všude jak čert kříže.
- Mějte raději připravenou hotovost k úhradě vstupu do národního parku při výstupu z letiště ve výši 100 dolarů na osobu. Jinde jsme tady při platbě kartou VISA měli problém. (ani nevím, zda ten poplatek je možné platit kartou)
- Bankomat jsme viděli v Puerto Ayora na Santa Cruz, jinak ne.
- Signál na mobil je ve městech a v jeho okolí. Na neobydlených ostrovech není. S použitím místní sítě na Vašem mobilu by neměl být problém.
- Všechny hotely měly wi-fi, byly tam i internetové kavárny. Rychlost byla slaboučká.
- Potřebujete regulaci do zásuvky shodnou jako v USA, napětí je jen 110V – chlapské holení „bolelo“, vše se nabíjí dvakrát déle. Lépe je mít regulace dvě – na foťák i na kameru.
- Paměťovou kartu do foťáku či kamery seženete fakt „náhodou“ a točit a fotit budete jako šílení
- Z kriminality bych neměla strach vůbec, lidé jsou velmi přátelští, je to úplně bezpečné
- V podstatě nikdo kromě průvodců nemluví ani slovo anglicky (většinou ani recepční či lidé nabízející výlety a zájezdy), naopak průvodci umí více méně výborně. Každý se však s vámi snaží domluvit „ruky nohy“ (několikrát pomohl google překladač), ale přáli jsme si umět španělsky…
- V nemocnici bych tu však rozhodně skončit nechtěla. Doporučujeme vše možné vzít sebou – hlavně něco kvalitního proti mořské nemoci (na lodi jsme byli skoro denně a prášky výrazně doporučujeme, s nimi bez problémů – jednou jsem si zapomněla vzít a přišlo to…) a pro jistotu nějaká univerzální silná antibiotika. Střevní potíže jsme neměli žádné (ani jsme neslyšeli, že by je někdo měl), ale „pomáhali“ jsme tomu slivovicí před jídlem. Každopádně jsme měli medikamenty i na toto. Jinak běžná lékárnička. Lékárny jsou v Puerto Ayora, ale nevím…my jsme tam kupovali jen opalovací krém – běžné „dovolenkové množství“ stačilo na polovinu předpokládané doby. Žádné zvláštní očkování není třeba.
- Dalekohled je nejzbytečnější věc – opravdu, ale opravdu není třeba! Všechno uvidíte úplně zblízka! Ten náš akorát zatěžoval kufr…
- Výborně se tady vaří a restaurací je dostatek. V bufáči se najíte od 5 dolarů, v restauraci od 7-10 dolarů. Možnost nakoupit v klasických potravinách. My jsme si jídlo nechali zajistit agenturou, z nedostatku informací jsme měli strach, aby bylo vždy „jedlé jídlo“ k dostání, ale není to žádný problém. Naopak, moc nám tady chutnalo – kromě široké nabídky ryb a mořských potvor jako humrů je běžné kuře a hovězí. Jinak není problém zajít na špagety nebo pizzu. Hodně používají houby, mají moc dobré krémové polévky a ÚPLNĚ ke všemu dávají rýži (i ke špagetám jsme ji jednou dostali). Kromě několika kulinářských prožitků jako bramborová kaše s čočkou, rýží, zelným salátem a rybou nebo brokolicovou polévkou s broučkama, kteří podle kuchaře k brokolici prostě patří, to bylo moc fajn. Ke všemu deserty (doporučujeme three milk cake)…K pití samé čerstvě vymačkané juice….Ke snídani většinou vajíčka na nějaký způsob, marmeláda, ovoce, sýr,…
- Časový posun mínus 7 hodin, program většinou od 7 ráno. V Quitu mínus 6 hodin.
- Pijte jen balenou vodu, ani na čištění zubů není ta jejich nic moc.
- Raději neplánujte, že si něco přeperete – vůbec nic neschne a jen to zasmrádne…
- Na loď je dobrá tenká větrovka, netahala bych pohorky, nějaké nízké, pohodlné boty určitě stačí, většinou se chodí v páskovkách, určitě vemte něco na hlavu proti slunku. Jinak žádné teplé oblečení není moc třeba. Na večer teňounkou mikinu, tříčtvrťáky, dlouhé gatě byly třeba–až byly spálené lýtkaJ
- Silně doporučujeme neopren na šnorchlování – a podle našich informací i v teplejším období. Někdy se tady dá půjčit – ale ne vždy . Na lodi půjčení stálo 30 dolarů, přitom je třeba v podstatě denně!!! Měl by stačit krátký tropický, ale dlouhý 3mm vůbec nebyl na škodu – hlavně pro něžné pohlaví spíše naopakJ. Určitě se vyplatí i vlastní brýle, šnorchl a ploutve, na šnorchlu jsme byli v každé volné chvíli. Lidé bez neoprenu se třepali a museli vždy dříve z vody – a to je to nejhorší, co se Vám tady může stát – nebýt někde dost dlouhoJ
- Někde na netu jsme našli informaci, že při odletu z Ekvádoru od nás vyberou jakýsi poplatek 40 dolarů, bez kterého nás nevezmou do letadla, ale nikdo po nás nic nechtěl (ačkoliv jsme si peníze nachystali - takže aspoň tady jsme měli radost, že jsme ušetřili)
- Doporučujeme rozdělit cestu tam i zpět krátkým, třeba i jednodenním, pobytem v Quitu. Cesta je opravdu dlouhá a únavná a odpočunek přišel vhod. Jina nám Eddie nabízel třeba výlet na Cotopaxi a podobně, pokud byste v Quitu měli více času - je to jen dvě hodiny z města.
Komentáře
Přehled komentářů
ahoj,
dá se stodolarovkama platit alespoň výlety a ten vstup do parku? nebo vše jen v malý měně.
moc díky Simča
Re: dotaz na peníze
(Mish, 5. 3. 2019 9:28)My jsme se vrátili před měsícem a se stodolarovkama problém nakonec nikde nebyl. Takže já bych se toho tak nebála :) U výletů tedy nevím, my měli vše placené předem přes Eddieho agenturu
dotaz na peníze
(Simča, 25. 10. 2017 8:38)